Koło naukowe MelAvio, w dniu 22.01.2016 r. zostało nagrodzone w konkursie grantów badawczych dotyczących nowatorskich pomysłów i koncepcji wykorzystywanych w lotnictwie, sponsorowanych przez amerykański koncern zbrojeniowy – Lockheed Martin Co. Zespół pięciu studentów wybranych spośród członków koła, pod kierownictwem Jakuba Polaczka oraz opieką merytoryczną dr inż. Przemysława Bibika, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie rozwijał technologię wizji maszynowej.
„UAV – Fixed Object Recognition System” stanowi nowatorskie rozwiązanie do opracowania systemu wizji maszynowej dla potrzeb małych, bezzałogowych platform latających (UAV). Studenci tworzą system, który ma sprostać wymaganiom prestiżowego, międzynarodowego konkursu UAV Challenge Medical Express, pozwalając na autonomiczną identyfikację szukanego celu i terenu bezpiecznego do lądowania. Celem misji w zawodach Medical Express jest znalezienie za pomocą bezzałogowego statku powietrznego człowieka w określonym obszarze, a następnie odebranie od niego próbki krwi i dostarczenie pojemnika do bazy. Opracowanie niezawodnego systemu rozpoznawania obrazu jest jednym z kluczowych zadań, któremu muszą sprostać reprezentanci Polski w tegorocznych zawodach w Australii. Studenci muszą opracować algorytmy, które z wysokości lotu ptaka będą w stanie rozpoznać człowieka wśród traw, krzewów i drzew.
Zdjęcie przedstawia potencjalny problem, z którym zmierzy się zespół MelAvio. Ukazuje postać, zakreśloną czerwonym okręgiem, ukrytą pośród australijskiej flory. Ponadto, ważną rolę w tym projekcie odgrywa sprzęt. Dobór profesjonalnej kamery o odpowiednich parametrach jest istotny, ze względu na jakość otrzymywanego obrazu z wysokości kilkudziesięciu metrów. Szybkość przetwarzanych klatek ma duży wpływ na dokładność wizji maszynowej, z tego powodu platforma latająca musi zostać wyposażona w wydajny komputer.
Wysoko postawiony cel, którym jest wygranie zawodów w Australii motywuje cały zespół do ciężkiej pracy i stworzenia innowacyjnego produktu, który z pewnością znajdzie zastosowanie nie tylko podczas UAV Medical Express, lecz także w wielu innych projektach.