Quadrolot

W celu zbadania własności lotnych nowej konfiguracji bezzałogowego statku powietrznego został przygotowany prototyp. Jest to platforma będąca połączeniem quadrokoptera, oraz klasycznego samolotu. Cztery wirniki ustawione pionowo umożliwiają pionowy start i lądowanie w przygodnym terenie. Przedni silnik pozwala na przejście do lotu postępowego, oraz kontynuowanie go, jako klasyczny samolot. Całość powstała na bazie gotowego zestawu modelu „Phoenix”. Do jego skrzydeł zostały dołączone specjalnie zaprojektowane i wycięte laserowo mocowania, w których znajdują się węglowe rurki utrzymujące silniki.

IMG_3360

Model wyposażono także w zaawansowany komputer pokładowy „Pixhawk” umożliwiający zbieranie wielu ważnych informacji z lotu, sterowanie skomplikowanym układem płatowca, oraz zaawansowane operacje autonomiczne.

Pierwsze próby pionowego startu, z wykorzystaniem tymczasowych silników małej mocy  powiodły się, „Quadrolot”  oderwał się od ziemi, jednak zapas ciągu silników wertykalnych nie wystarczał do swobodnej operacji, czy stabilnego zawisu. Podjęto więc decyzję o zmianie silników na większe.IMG_3392

Po wprowadzeniu koniecznych poprawek model mógł już w stanie utrzymać się bez większych problemów w powietrzu. Po paru lotach testowych udało się dostosować nastawy regulatorów PID. Model aktualnie zachowuje się poprawnie, jest responsywny, oraz stateczny. Powodzeniem również zakończyły się pierwsze próby lotu postępowego po pionowym starcie. Budowę prototypu można uznać za sukces. Dostarczył on niezbędnego doświadczenia, przed budową platformy, która ma wykonać zadanie na zawodach w Australii oraz utwierdził w przekonaniu, że taka konfiguracja ma szansę powodzenia. Aktualnie prowadzone są próby lotu autonomicznego z wykorzystaniem konwersji konfiguracji.

12620592_953010088124428_2056646279_o - Kopia